Tak mě napadlo, že pokud si nezapíšu všechno, co mě včera zaujalo na Barcamp Ostrava, tak to zapomenu. A to by pak znamenalo, ze návštěva této celkem pěkné akce by byla úplně zbytečná a mohl jsem dělat něco smysluplnějšího. Nejdříve ale možná, co to vlastně ten Barcamp je.
Na mateřských stránkách je Barcamp shrnut do dvou bodů:
– náhodné setkaní lidí za účelem se něco naučit a uspokojit touhu sdílet informace a znalosti
– událost s přednáškami, ukázkami a vášnivými diskuzemi mezi účastníky, kteří jsou hlavními aktéry celé akce
Podle českých stránek jde o síť otevřených konferencí a workshopů obyčejně se zaměřujících na nové trendy v technologiích, internetových aplikacích, designu, reklamě, byznysu apod.
Barcamp v Ostrave byl přesně o tom, akorát to bylo méně o workshopech a diskuzích a více o přednáškách na daná témata.
Inteligence v podnikání (@coctu)
Byla trošku o něčem jiném, než jsem čekal. Čekal jsem více praktických informací. Naopak byla přednáška pojata vice filozoficky a vědecky. A to mi osobně vyhovovalo mnohem víc. Dověděl jsem se, že většina podnikatelů má úplně jinou a často mylnou představu o základních pojmech. Jako bonus jsem pak názorně viděl, jak probíhá mé myšlení – simulací jednotlivých možností, jejich podrobení důkladné analyze a na základě zkušeností vybráním nejlepší možnosti. Ale nezaseknout se v nekonečné smyčce uvažování a nicnedělání. Jo a myšlení = práce! Ne že bych to neveděl já, ale spíše aby si to uvědomili i jiní :)
Jako bonus pak doporučená četba:
Richard Dawkins – Sobecký gen
Ayn Rand – Zdroj
Poppe – Život je řešení problem
Taleb – Black Swan
Mlodinov – Život je jen náhoda
(pokud tam mám chybku, tak se omlouvám, jediné, co by se dalo přednášejícímu vytknout, bylo jeho hrozné písmo na tabuli :))
Obsah je král (@EliskaH)
I když přednáška nebyla z nejlepších, přesto mi něco dala. Jednak jsem konečně na živo viděl Elišku (která z afterparty odešla celkem brzy, takže jsem s celebritou ani nestihl prohodit pár slov :/) a pak taky spoustu informací o tom, že obsah není jenom text a video, ale také obrázky, infografika, jednoduché aplikace apod. A taky spoustu tipů, jak tento obsah tvořit – jednoduchá tvorba videa, například přechody mezi fotkami doplněné příjemnou hudbou, time-lapse video pomocí zdarma dostupných toolů, tvorba textu – není třeba aby byl text dokonalý (můj perfekcionismus dostal zásah :)), hledání negativ na obvykle oblíbených tématech (aneb být jiný) a taky, když není můza, sepisovat listy (např. 5 nejlepších věcí na iPadu :)). Jo a jak někdo zmínil na twitteru, Eliška by mohla koukat do publika a usmívat se na lidi, ne na prezentaci za sebou. Ale možná se jen chtěla pochlubit novou barvou vlasů :))
iKnow klub a iPad aplikace (@Roman_Antes a @MatejPaschek)
Hodnotím asi nejníže. Možná proto, že mě prezentované informace ani moc nezaujaly a možná taky proto, že Roman vypadal až znuděně. Aspoň častečně to ale zachránil Matěj s jeho doslova dětským nadšením ve tváři :) iKnow klub je Apple evangelický fan klub :) A z tipů na dobré iPad aplikace nakonec sešlo, což aspoň částečně zachránil Kolda na afterparty.
Jak chytat ryby do sociálních sítí (@PetrAndrysek)
Spousta logických a celkem jasných tipů a triků o marketing vtipnou formou parafráze na rybaření. Myslím si, že většina informací byla dobře známá, přesto bylo příjemné si Petra poslechnout. Přecijen opakování je matka moudrosti. A já se opravdu zasmál i přesto, že s rybami a rybařením nemám nic společného.
Více uděláno za méně času a GTD troche jinak (@PetrSvob a @JiriKolda)
GTD mě zajímá. Snažím, se jej implementovat už nějakou dobu, ale pořád mám pocit, že je co zlepšovat. Což byl take důvod, proč jsem se zúčastnil. A nelitoval jsem. Petr Svoboda nehovořil přímo o GTD, ale o tom, jakým způsobem on sám pracuje se svými tasky. Z GTD samozřejmě také něco implementoval. Ale nejvíce mě zaujala teorie žáby (což byl pravděpodobně i Petrův záměr). Prostě budu “snídat žábu”, což znamená, že ten nejhorší úkol udělám ráno jako první. Výsledkem bude dobrá nálada z toho, že to mám za sebou a všechny další tasky už budou “piece of cake”. Jo a během této snídaně se nenechám ničím rušit – tedy vypnu jabber, automatické stahování mailů a nebudu navštěvovat prokrastinační stránky, jako je twitter nebo fb :)
Taky jsem se dověděl, že je třeba si uvědomit, že svět a lidé kolem mě nikdy nebude GTD a je třeba si to uvědomit a tak s tím nakládat. Lidé kolem vás, kteří GTD nepoužívají na vás dokonce mohou být naštvaní :) Například proto, že maily s delegovaným úkolem posíláte i sobě a filtrem automaticky zařazujete do složky @čekámna, kterou pravidelně kontrolujete a lidi pak urugujete.
A hlavně, GTD není o tom, že toho udělám více, nebo snad že se to udělá samo za mě. Je to pouze o tom, že vím, co mám dělat a na konci dne ze sebe budu mít lepší pocit, protože budu vědět, co jsem zvládl.
Doporučená četba:
Tracy – Snězte žábu
Babauta – ZEN to done
Ferris – Čtyřhodinový pracovní týden
Super Kariéra (@Martincik)
Výborná byla i přednáška o tom, jak si jako zaměstnanec zařídit více peněz, než by mě mohlo napadnout. Při hledání práče je třeba být aktivní, nikoliv pasivní. Firmy hledají lidi, kteří z nějakým způsobem vystupují z davu. Sami musíte ukázat, že na to máte. Taky je potřeba nenechávat se odbýt. Když práci nedostanu, mohu se zeptat, co musím udělat pro to, abych ji dostal. Když chci určité platové ohodnocení, opět se mohu zeptat, co se ode mě za takový obnos čeká. A když práci nedostanu, mohu na pohovor přijít znovu a lépe připraven. Na pohovoru taky neříkám, kolik vydělávám, ale kolik mi oni mohou nabídnout. Sám jsem proaktivní a věnuji se činnostem, které mě baví a které mě nějakým způsobem někam posouvají. Co si nedokážu představit je navrhnout firmě, že pro ni budu pracovat zadarmo na zkoušku na pár měsíců. Aspoň ne u nás ve společnosti. Vím, že tam bylo spousta dalších zajímavých informací, jako například být leader neznamená přikazovat, ale sloužit. Každopadně doufám, že přednášející brzy své slidy zpřistupní, abych trošku osvěžil pamět a případné postřehy dopsal.
Mrzí mě, že jsem neviděl
Jak se dělá továrna na placky (@ntr23)
Cesta změny (Miroslav Pavel)
User eXitus (@JiriKomar)
ale doufám, že pořadatelé zvládnou nahrávky přednášek sestříhat a zveřejnit. A taky věřím, že se pořadatelé poučili z chyb, které udělali a příští Barcamp bude o něco lepší :)